UX Dizajn

Ako rozpoznať hoax, podvod alebo konšpiráciu a zabrániť v jej šírení

  Lukáš Andel, 10. 01. 2021
Ako rozpoznať hoax, podvod alebo konšpiráciu

Konšpiračné teórie považujú skutočný svet za oveľa jednoduchší a predvídateľnejší ako naozaj je. Skresľujú a zjednodušujú zložité a vážne problémy, a prinášajú tak až príliš jednoduché, často absurdné odpovede a riešenia.

Pretože popularita konšpirácií a šírenie hoaxov neustále rastie, predstavujú hrozbu pre blahobyt spoločnosti.

Rýchle fakty:

  1. Ľudia, ktorí veria v jednu konšpiračnú teóriu sa pravdepodobne budú hlásiť aj k rôznym iným teóriám. Často bez ohľadu na to, že si navzájom odporujú.
  2. Konšpiračné teórie väčšinou súvisia s nedôverou vo vedu a medicínu, vrátane osvedčených alebo dokázaných trendov. Napríklad v skutočnosť, že fajčenie môže spôsobiť rakovinu pľúc.
  3. Konšpiračné teórie často tvrdia, že rôzni skrytí a mocní jednotlivci, organizácie alebo skupiny zhotovujú plány, ako dosiahnuť nejaký zlovestný cieľ.
  4. Konšpiračné teórie a boj proti nim odvracia pozornosť od iných vážnych vedeckých, politických a sociálnych problémov.
  5. Tvorcovia konšpiratívnych teórií nekonajú v záujme blahobytu spoločnosti, ich zámery sú často neetické a s vedľajšími úmyslami.
  6. Vystavovanie sa, podpora a šírenie konšpiračných teórií môže viesť k spoločenskému vyčleneniu.

Najčastejšie prototypy podvodov a hoaxov:

Na základe svojich pozorovaní z dlhodobého hľadiska by som vedel rozdeliť najčastejšie šírené podvodné príspevky a hoaxy na sociálnych sieťach do niekoľkých kategórií:

Prekrúcanie pravdy

Prekrúcanie pravdy a jej vytrhávanie z kontextu môžeme považovať za najnebezpečnejšie. Je totiž náročné odhaliť skutočnú pravdu a overiť dôveryhodnosť takéhoto príspevku. S vytrhávaním pravdy z kontextu a jej ohýbaním sa stretávame hlavne v politike a čoraz častejšie v komunikácii niektorých médií so sporným obsahom.

Pohľad do tejto témy veľmi jasne opisuje obrázok nižšie, na ktorom vidíme skutočnú situáciu, ktorá nastala a zároveň to, ako je obsah vytrhnutý z kontextu, a ako sa šíri ďalej.  

Vytrhnutá pravda z kontextu

Ako spoznať podvodný príspevok na Facebooku

Takéto príspevky nájdete väčšinou v skupinách s obrovským počtom členov, aby ich šíritelia mali možnosť nachytať čo najviac obetí.

Našťastie, väčšina podvodov sa dá odhaliť celkom jednoducho aj bez toho, aby ste na ne najprv naleteli. Postačí vám sedliacky rozum a niekoľko indícií, ktoré môžu potvrdiť alebo spochybniť dôveryhodnosť príspevku. No to, čo s ním urobíte ďalej, bude už len vo vašich rukách. 

Falošný príspevok o autonehode

Ak narazíte na príspevok, pri ktorom pochybujete o jeho pravdivosti a dôveryhodnosti, sledujte nižšie popísané indície. Čím viac indícií bude príspevok spĺňať, tým väčšia bude pravdepodobnosť, že ide o podvod.

1. Názov účtu a profilová fotka

Názov účtu alebo meno autora príspevku sú väčšinou fiktívne. Často sú zahraničné, prípadne nezrozumiteľné, nečitateľné alebo nedávajú zmysel.

Napríklad: Braulio of Zaragoza, Issifou Cherrifa, جانكو مركفيكا, Yv Ka … 

Prípadne bývajú zneužívané mená známych osobností, športovcov, ale aj názvy spoločností, portálov alebo skupín, ktoré často pôsobia na prvý pohľad ako ich skutočné profily, niekedy majú decentne zmenené názvy, alebo dlhšie slovné spojenia.

Napríklad: Hladnespravy.sk, Zomry, Petra Hlhova, Viktor Vinzce, Prezidentka Čapútová live video …

Profilové fotky sú abstraktné, nevidno tvár, prípadne len jej časť. Často sú vo veľmi zlej kvalite alebo “príliš sexi”. Profilové fotky väčšinou nekorešpondujú s obsahom na samotnom profile. Teda nie je možné porovnať napríklad profilovú fotku s inými fotkami v účte, ak sa tam nejaké vôbec nachádzajú, a dokázať tak skutočnú identitu profilu.

2. Profil autora príspevku alebo skupiny

Obsahuje len veľmi málo informácií, niekedy žiadne príspevky (alebo príspevky veľmi podobné tomu, na ktorý sa snaží nachytať vás) a veľmi krátku históriu.

Podvodné účty sú často nahlasované a blokované, preto sa veľmi dlho “neohrejú”. Ak zistíte, že účet bol založený len pred týždňom alebo je v danej skupine jeden deň, len aby pridal takýto príspevok, treba spozornieť. Najľahšie vieme určiť, či ide o skutočnú osobu a profil najmä vďaka fotkám a iným príspevkom.

Môže sa, samozrejme, stať, a veľakrát to tak aj bude, že narazíte na konšpirátora, ktorý vás chcel získať na svoju stranu. Jeho profil bude obsahovať veľa podobných príspevkov, ako ten, ktorý vás k nemu priviedol a veľa z nich si bude možno aj odporovať.

3. Text a gramatika

Podvodné príspevky a správy prezradí veľmi univerzálne oslovenie a zlá gramatika. Väčšinou ide o strojový preklad, a teda v texte bežne nájdete hrúbky, nesprávne skloňovanie, prípadne zvláštne slovné spojenia, ktoré bežne v našom jazyku nepoužívame. Občas text nie je vôbec v slovenskom jazyku. 

Autor vás v texte zvykne vyzvať k interakcii – kliknite na odkaz, pošlite na e-mail, zdieľajte alebo zavolajte na…

Príklad podvodného textu:

Pán/Pani, máte ambície, budete mať sny, ktoré sú blízko k svojmu srdcu. Ako financník, robím pôžičky pre každého, kto potrebuje financné prostriedky na vykonávanie ich cinnosti. Aj vás zaujíma, potom bude ochotným poskytnúť úver. Kontaktujte ma pre viac informacií na: oficehrmtsaierGail.com, Whatsapp + 333 666 999. Dakujem.

V tejto chvíli vám môže text pripadať absurdne a jednoznačne ako podvod. No pravdou je, že množstvo ľudí na tento podvrh naozaj naletí.

4. Použité obrázky a videá

Fotky majú veľmi zlú kvalitu, niekedy ťažko rozoznať detaily. Reprezentujú väčšinou obsah, ktorý vzbudzuje negatívne emócie a cieli ľudí s citlivou povahou a potrebou pomáhať. Vyhladované a uväznené zvieratá, seniori alebo deti na nemocničnom lôžku, násilie na deťoch alebo ženách a pod.

V prípade videa sa najviac stretávame so zneužívaním známych osobností. Ich video príspevky a rozhovory z iných médií sú veľmi lacno vložené do úplne iného kontextu. Videá sú bez zvuku, niekedy s nasadenými zvláštnymi titulkami, aby nebolo jasné, čo v skutočnosti hovoria. Vtedy vidíme ako naša prezidentka rozdáva peniaze každému, kto uhádne, aký text je vedľa nej na obrázku. Prípadne ako Dwayn Johnsonovi zmäklo srdiečko a náhodne rozdáva ľuďom v komentároch milióny dolárov.

5. Autor vás bude vyzývať k interakcii

Jedným z cieľov konšpirácií, podvodných príspevkov a hoaxov je čo najviac sa šíriť medzi ľuďmi. Preto vás vždy budú vyzývať k ich zdieľaniu, komentovaniu a rôznymi formami  žiadať o kontakt. Bežne v takom príspevku nájdete:

6. Nemáte možnosť príspevok komentovať

Často sa stane, že príspevok má nedostupnú možnosť komentovania, aby ste nemali príležitosť upozorniť ostatných, že príspevok môže byť nebezpečný a ide o podvod. 

Falošný príspevok o autonehode - indície

Ako sa brániť a nenaletieť:

  1. Obsah takéhoto príspevku bude pravdepodobne zapadať do konceptu niektorého z prototypov, ktoré som spomínal na začiatku článku. Jednoducho ho analyzujte podľa indícií, spísaných vyššie. 
  2. Vždy sa držte faktov, ak si nie ste isty, skúste vyhľadať viac zdrojov, či sa o danej téme ešte niekde nepíše.
  3. Buďte realisti, skutočne nikto nedaruje neznámej osobe obrovskú čiastku peňazí za lajk alebo zdieľanie príspevku.
  4. Dobročinné a verejné zbierky figurujú transparentnými účtami a stoja za nimi dôveryhodné občianske združenia, neziskovky alebo médiá, ktoré si dokážete overiť.
  5. Dôveryhodnosť rôznych portálov si môžete overiť napríklad vďaka iniciatíve Konšpirátori.sk, ktorá vedie databázu web stránok so sporným obsahom.
  6. Proti hoaxom a konšpiráciám aktívne bojuje Polícia SR pomocou Facebook účtu Hoaxy a podvody – Polícia SR.
  7. Ak budete hľadať podrobnejšie informácie a zdroje, určite si prečítajte na portáli Soda.o2.sk článok Ako rozpoznať hoax? Základom je…
  8. Najlepší spôsob, ako chrániť seba aj ostatných je:

Ako nahlásiť príspevok

  1. Príspevok nahlásite tak, že kliknete na tri guličky na pravej strane v jeho hlavičke.
  2. V rozbalenej ponuke vyberiete a kliknete na možnosť “Získať podporu alebo nahlásiť príspevok”.

Nahlásenie podvodného príspevku

  1. Zobrazí sa vám okno s výberom problému, v ktorom kliknete na možnosť, ktorá najviac zodpovedá vášmu znepokojeniu a svoj výber potvrdíte tlačidlom “Ďalej”.
  2. Skvelé, príspevok bol nahlásený. Čo ešte môžete urobiť je, že príspevok nahlásite administrátorovi skupiny, prípadne používateľa zablokujte, aby na vás nemal žiaden dosah.

Na záver

Nakoniec by som rád uviedol ešte jeden pekný príklad, ktorý som odpozeral z príspevku od Vedator_sk. Ak by vám naozaj nič z toho, čo som spísal nedávalo zmysel, tak skôr ako niečomu začnete veriť, položte si otázku:

Stavil by som na správnosť tejto informácie 100 eur?

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou. Verím, že tak spolu spravíme svet opäť aspoň trochu lepším.

Zdielajte článok:
  Lukáš Andel UX dizajnér a konzultant

Som UX dizajnér a konzultant zameraný na stratégiu, výsledky a budovanie používateľského zážitku. Už viac ako 9 rokov sa podieľam na tvorbe digitálnych produktov pre stredné a väčšie spoločnosti ...

Inšpirujte sa ...

Validácia biznis nápadu
Biznis a inovácie, UX Dizajn
Ako validovať biznis nápad za 1 deň
Ako dávať spätnú väzbu na dizajn
Biznis a inovácie, UX Dizajn
Najmenej efektívna spätná väzba na dizajn: Vyzerá to čisto
Viac z UX Dizajn →