Počuli ste niekedy o Occamovej britve? Ide o metódu, alebo presnejšie princíp, riešenia problémov.
Predstavte si, že riešite určitý problém alebo situáciu. Počas tohto procesu pracujete s rôznymi hypotézami a predpokladmi, ktoré vás môžu priviesť k výsledku. Tento princíp tvrdí, že práve to najjednoduchšie riešenie, bude vždy to správne.
Pod slovným spojením najjednoduchšie riešenie môžeme chápať: ak nejaká časť, položka alebo prvok hypotézy nie sú nevyhnutné pre dosiahnutie želaného výsledku, do teórie nepatria.
Prípadne, ak ide o konkrétny jav, ktorý má viacero vysvetlení, tým správnym je to najjednoduchšie.
Teória je pomenovaná po Williamovi z Ockhamu, ktorý bol anglickým františkánskym mníchom, akademickým filozofom a teológom žijúcim v 14. storočí. Samotný termín “Occamova britva” sa však začal objavovať až v 19. storočí. Tento princíp sa uplatňuje v mnohých oblastiach vedy, od medicíny až po teóriu pravdepodobnosti.
Komplikovanie jednoduchých vecí je v digitálnom svete bežná vec. Niekedy aj skúsený dizajnér zbytočne siahne po príliš komplexnom riešení. Je ľahké nechať sa unášať detailami, o ktorých si myslíme, že zlepšia používateľský zážitok. Nakoniec však dosiahneme pravý opak. Na to, aby sme sa udržali v správnom rozhodovacom procese nám stačí dodržať jednoduché kroky.
Často sa nechávame uniesť a podceňujeme výskum a prípravu. Ako som už spomínal, vďaka flexibilite a možnostiam v digitálnom svete máme tendenciu zbytočne všetko komplikovať.
Potom aj jednoduché návrhy a riešenia obsahujú množstvo informácií a funkcií, ktoré nemajú význam a ťažko sa udržiavajú.
Keď sa vyhneme zložitosti, dokážeme zabezpečiť jednoduché, elegantné riešenia a návrhy. Bez zbytočných prvkov a funkcií, ktoré nemajú pre používateľa hodnotu.
Jednoduchosť a elegancia riešenia poukazuje predovšetkým na hlboké porozumenie problému a úsilie dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Nie na jeho “zľahčovanie”.