Biznis a inovácie, UX Dizajn

Occamova britva: Najjednoduchšie riešenie je vždy to najlepšie

  Lukáš Andel, 02. 02. 2021
Occamova britva: Najjednoduchšie riešenie je vždy to najlepšie

Počuli ste niekedy o Occamovej britve? Ide o metódu, alebo presnejšie princíp, riešenia problémov. 

Predstavte si, že riešite určitý problém alebo situáciu. Počas tohto procesu pracujete s rôznymi hypotézami a predpokladmi, ktoré vás môžu priviesť k výsledku. Tento princíp tvrdí, že práve to najjednoduchšie riešenie, bude vždy to správne.

Pod slovným spojením najjednoduchšie riešenie môžeme chápať: ak nejaká časť, položka alebo prvok hypotézy nie sú nevyhnutné pre dosiahnutie želaného výsledku, do teórie nepatria. 

Prípadne, ak ide o konkrétny jav, ktorý má viacero vysvetlení, tým správnym je to najjednoduchšie.

Teória je pomenovaná po Williamovi z Ockhamu, ktorý bol anglickým františkánskym mníchom, akademickým filozofom a teológom žijúcim v 14. storočí. Samotný termín “Occamova britva” sa však začal objavovať až v 19. storočí. Tento princíp sa uplatňuje v mnohých oblastiach vedy, od medicíny až po teóriu pravdepodobnosti.

Využitie princípu Occamovej britvy v dizajne

Komplikovanie jednoduchých vecí je v digitálnom svete bežná vec. Niekedy aj skúsený dizajnér zbytočne siahne po príliš komplexnom riešení. Je ľahké nechať sa unášať detailami, o ktorých si myslíme, že zlepšia používateľský zážitok. Nakoniec však dosiahneme pravý opak. Na to, aby sme sa udržali v správnom rozhodovacom procese nám stačí dodržať jednoduché kroky.

3 kroky k jednoduchosti

  1. Najlepším spôsobom, ako nerobiť veci zložito, je v prvom rade sa zložitosti vyhnúť.
  2. Vždy analyzujte každý krok a každý prvok. Odstráňte ich čo najviac bez toho, aby bola ohrozená celková funkcia riešenia alebo žiadaný výsledok.
  3. Výsledok dosiahnete, až keď nebude možné odstrániť ďalšie položky alebo už nebudú k dispozícii jednoduchšie vysvetlenia.

Prečo je náročné robiť veci jednoducho

Často sa nechávame uniesť a podceňujeme výskum a prípravu. Ako som už spomínal, vďaka flexibilite a možnostiam v digitálnom svete máme tendenciu zbytočne všetko komplikovať.

Potom aj  jednoduché návrhy a riešenia obsahujú množstvo informácií a funkcií, ktoré nemajú význam a ťažko sa udržiavajú. 

Keď sa vyhneme zložitosti, dokážeme zabezpečiť jednoduché, elegantné riešenia a návrhy. Bez zbytočných prvkov a funkcií, ktoré nemajú pre používateľa hodnotu.

Jednoduchosť a elegancia riešenia poukazuje predovšetkým na hlboké porozumenie problému a úsilie dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Nie na jeho “zľahčovanie”.

Zdielajte článok:
MetódaRiešenieTriky
  Lukáš Andel UX dizajnér a konzultant

Som UX dizajnér a konzultant zameraný na stratégiu, výsledky a budovanie používateľského zážitku. Už viac ako 9 rokov sa podieľam na tvorbe digitálnych produktov pre stredné a väčšie spoločnosti ...

Inšpirujte sa ...

Ako dávať spätnú väzbu na dizajn
Biznis a inovácie, UX Dizajn
Najmenej efektívna spätná väzba na dizajn: Vyzerá to čisto
Viac z Biznis a inovácie →