UX Dizajn

Typografia ako súčasť úspešného digitálneho produktu

  Lukáš Andel, 23. 11. 2020
Typografia

Typografia je jedným z najdôležitejších, no zároveň najviac zanedbávaných prvkov vo webdizajne. Na základe mojich skúseností môžem povedať, že správny výber písma pre web stránku, sociálne siete alebo firemné materiály je umením. Umením, do ktorého vás v tomto článku zasvätím.

V tomto článku nebudem písať o zložitej teórii, ani o rôznych rozdeleniach a nudiť vás históriou typografie. Pokúsim sa však vyzdvihnúť jej dôležitosť, spôsoby ako dokážete ovplyvniť svojich zákazníkov a ako dosiahnuť, aby ste sami dokázali jednoducho vybrať vhodné písmo (alebo častejšie používaný výraz font) pre svoj biznis.

Všeobecne je dokázané, že výber fontu dokáže ovplyvniť schopnosť čitateľov zapamätať si reklamné texty a slogany, ktoré používate pri komunikácii. Fonty, ktoré zákazníci vidia, môže mať veľký vplyv na ich správanie. Ak chcete, aby si vaši zákazníci váš produkt a značku pamätali, mali by ste typografii venovať náležitú pozornosť.

Ako typografia ovplyvňuje správanie zákazníkov

Výber typografie a samotného fontu ovplyvňuje spôsob, akým zákazníci vnímajú vašu značku a ako o nej premýšľajú. Už len nevyhnutné rozhodnutia pri výbere typu a veľkosti fontu dokážu ovplyvniť komunikáciu značky s jej zákazníkmi. Samotný text a obsah určujú jej osobnosť a to, ako sa zákazník pozerá na produkt alebo službu a aká je pravdepodobnosť, že urobí nákup.

Rovnako ako výber typografie výrazne ovplyvňuje emócie zákazníkov použitá farba. Červená farba má napríklad schopnosť ovplyvniť a stimulovať chuť do jedla, o čom nájdete aj množstvo štúdií. Veľa značiek potravín preto používa pri typografii práve červenú farbu …

Pôvodný článok som napísal pre ecommerce portál Ecommerce Bridge Magazine, na ktorom si ho môžete prečítať.

Zdielajte článok:
  Lukáš Andel UX dizajnér a konzultant

Som UX dizajnér a konzultant zameraný na stratégiu, výsledky a budovanie používateľského zážitku. Už viac ako 9 rokov sa podieľam na tvorbe digitálnych produktov pre stredné a väčšie spoločnosti ...

Inšpirujte sa ...

AB testovanie
UX Dizajn
Všetko čo potrebujete vedieť o A|B testovaní
Landing Page
UX Dizajn
Najlepšie praktiky, ako vytvoriť efektívnu landing page
Viac z UX Dizajn →